ساعت جهانی

نخ نسوز

ساعت بین المللی

      
        تهران           تورنتو       فرانکفورت         شانگهای            بلژیک 
 
 

نسوز

محصولات نسوز :

محصولات و منسوجات کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. عمده فعالیت شرکت افزیر بر روی تامین منسوجات و پارچه های صنعتی از جمله محصولات  نسوز شامل پارچه نسوز، نوارها، طناب نسوز، پتوی سرامیکی، الیاف سرامیکی، برد سرامیکی، کوتینگ نسوز و اتصالات پارچه نسوز می‌باشد.

پارچه نسوز :

پارچه های نسوز در صنایع مختلفی قابل استفاده می باشند. این منسوجات با توجه به نوع الیاف به کاربرده شده در تولید آنها مقاومت حرارتی بین 360 تا 1260درجه سانتی گراد خواهند داشت.
این پارچه ها برای افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی با فویل آلومینیوم و یا رشته های سیمی نسوز مسلح می گردند و یا با استفاده از مواد خاصی همچون گرافیت، کربن و … آغشته و یا روکش می شوند.

نوار نسوز :

این نوارهای با استفاده از الیاف  مسلح شده با سیم ها نسوز تولید می گردند . از نوارهامی توان در جهت پوشانیدن لوله های بخار، دیوارهای کوره ها و موارد مشابه برای آب بندی حرارتی استفاده نمود.

طناب نسوز :

طناب  در دو شکل طناب های نسوز بافته شده (Braided) یا طناب  تابیده (Twisted) تولید می شوند. کار اصلی طناب آب بندی فضای پیرامون شفت، پمپ ، ساقه شیر، دیگهای بخار، کوره ها، اتصالات ساکن و موارد مشابه می باشد.طناب بصورت ساده، گرافیتی، سیم دار، آغشته به تفلون ، روانکاری شده و … می باشند و از الیاف های مختلفی همچون فایبر گلاس، فایبر سرامیک، کنف، تفلون و … تولید می گردند.

پتوی سرامیکی :

پتوی سرامیکی محصولی ، عایق و انعطاف پذیر است. ماده اولیه این محصول الیاف سرامیکی فله می باشد . لذا پس از تولید این الیاف در یک پروسه مداوم ، محصول پتو (Blanket) بدون استفاده از چسب یا هرگونه بایندر دیگری در ضخامت و دانسیته های مختلف تهیه می گردد، استحکام این پتوها از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزنکاری) تأمین میشود ، که استحکام کششی حدود 40 تا 120 KPa بدست می آید . ضخامت پتوها در محدوده 5 الی 60 میلیمتر بوده و دانسیته های آن از Kg/m³ 64 الی Kg/m³ 200 قابل تنظیم می باشد.

نمونه ای از کاربردهای پتوی سرامیکی به صورت زیر می‌باشد:

– آسترکاری سطوح داغ کوره های عملیات حرارتی

– عایق پشتیبان کوره های گرمایش مجدد

– درزبندی حرارتی پوشش های کوره های آنیلینگ

– پوشش نازل های ریخته گری (جلوگیری از اکسیداسیون و شوک حرارتی)

– آسترکاری کوره های ذوب

– آسترکاری کوره های نگهدارنده

– پوشش قالب های ریخته گری دقیق

– درزبندی حرارتی میان قسمت های مختلف تجهیزات ریزش مذاب

– فیلتر جداسازی اکسیدها و نیتریدها از مذاب های فلزی

– فیلتر جداسازی باقی مانده سرباره از مذاب

– دیگهای بخار و مراکز حرارتی

– بعنوان پایه کاتالیست و قطعات فیلتر در تصفیه گازهای داغ

– سرپوش عایق دما بالای دیگ های بخار

– فیلتراسیون دما بالای گازها و مایعات

– رآکتور و کات کراکرها

– عایق کاری اطراف مشعل ها

– درزبندی حرارتی و اتصالات انبساطی

– آسترکاری کوره های الواتوری و واگن های پخت

– کارخانجات آجر سازی

الیاف سرامیکی :

این محصول شامل توده ای از الیاف بلند و نسوز سرامیکی با توزیع جهات اتفاقی است، جایگزین مناسب آزبست بوده و از کاربردهای آن می توان به اتصالات انبساطی ،تعمیرات اضطراری و فوری، درزبندی حرارتی دیواره های دیگهای بخار و کوره ها و کاربرد در ساخت مواد کامپوزیتی زمینه پلاستیکی و رزینی اشاره نمود.

تخته سرامیکی :

صفحات سرامیکی نوعی کامپوزیت از الیاف نسوز سرامیکی می باشند. این محصولات معمولا توسط مذاب فلزات غیرآهنی، تر نشده و مقاومت بالایی در برابر لب پرشدن، شوک حرارتی و سایش دارد و می توان آن را براحتی بریده و شکل داد.

نمونه ای از کاربردهای تخته سرامیکی:

– اتصالات انبساطی
– عایق پشتیبان کوره های گرمایش مجدد
– سپر حرارتی
– پوشش نازل های ریخته گری (جلوگیری از اکسیداسیون و شوک حرارتی)
– آسترکاری سطوح داغ
– عایق های پشتیبان کوره های ذوب
– حفاظت از مشعل ها

کوتینگ نسوز :

ترکیباتی معدنی با تحمل دمایی بالا هستند که جهت چسباندن محصولات الیاف سرامیکی به دیواره کوره و یا افزایش استحکام در برابر فرسایش به صورت Coating به کار می روند. همچنین از این کوتینگ می توان به صورت پاششی جهت افزایش مقاومت دمایی تا 2000 در جه سانتی گراد و همچنین مشتعل شدن استفاده نمود.

منسوجات نسوز – شرکت مقاوم سازی افزیر

اتصالات پارچه نسوز :

اتصالات پارچه ای عمدتأ جهت دفع انبساط و انقباض حرارتی در مسیر داکت حامل سیالات گازی نظیر هوای گرم و یا گازهای ناشی از احتراق مورد استفاده قرار می گیرند .

با پیشرفت علوم و تکنولوژی فرآوری مواد فلکسیبل نسوز و معرفی محصولات جدید  ، امروزه اتصالات پارچه ای نسوز کاربرد فراوانی در اکثر مراکز صنعتی نظیر نیروگاه ها ، ‌صنایع فولاد ، کارخانجات سیمان ،‌ پالایشگاههای نفت و گاز ، مراکز پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع چوب و کاغذ ، کارخانجات بازیافت و … یافته اند . مهم ترین مزایای اتصالات پارچه ای نسوز به شرح ذیل می باشد :

– توانایی دفع همزمان حرکت های زیاد و در تمامی جهات

– جبران عدم همراستایی داکت ها

– کاهش آلودگی صوتی و کاهش اتلاف حرارتی

– ضریب فنریت بسیار پائین در مقایسه با سایر اتصالات

– دفع لرزش های ناشی از عملکرد تجهیزات نوسانی نظیر فن و کمپرسور و …

– کاهش نقاط فیکس و یا تکیه گاهها در مسیر داکت

– وزن کمتر در مقایسه با انواع دیگر اتصالات

– مقاومت بالا در برابر خوردگی شیمیایی

– سهولت در جابجایی ، ‌انبارش ، ‌نصب ، تعمیر و تعویض و در نتیجه کاهش زمان توقف و تعمیرات


مطالب مرتبط:

چسب سیلیکون نسوزپکینگ

Enter your keyword