رول میکا (میکا رولی)

نخ نسوز

رول میکا (میکا رولی)

       میکا (Mica) از کلمۀ لاتینی با مفهوم درخشش برگرفته شده است. مادۀ معدنی میکا در صنعت نوین مواد نسوز که در ایران و سالیان اخیر رونق گرفته است، بسیار مطرح شده است. میکا به گروهی از ورق های سیلیکاتی کانی اطلاق می­ شود که در صور گوناگون موجودند. کانی (که در زبان عربی به معنای معدن نیز هست)، دارای مصارف صنعتی همانند خمیر دندان سازی و کاغذ سازی است. کانی­ ها در حقیقت مواد طبیعی و جامد یافت ­شده در پوستۀ زمین با ترکیب شیمیایی نسبتا ثابت و مشخص هستند.

ترکیبات کانی میکا متشکّل از یک سیلیکات آبدار آلومینیوم با ترکیب پتاسیم یا سدیم است. حدود %4 از میکاها را کانی ها شامل می­ شوند. در ورقۀ رول میکا که با نام میکای رولی هم شناساست، الزاماتی به منظور افزایش کیفی و راندمان بالا مطرح می شود. خصیصه­ هایی همانند تبادل و هدایت حرارتی کم با محیط اطراف، مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و مقرون به صرفگی از نقطه نظر هزینه ای در انتخاب ورقۀ رول میکا تأثیرگذار است. مقاومت حرارتی بالا در دماهای زیاد به طور تقریبی 1000 درجۀ سلسیوس، میکا را در عایق بندی حرارتی و الکتریکی دارای کاربردهای گسترده و وافری کرده است. ترکیب شیمیایی اقسام گوناگون میکا می تواند بسیار پیچیده باشد.

رول­ میکا علاوه بر ویژگی های فوق دارای گواهینامۀ توف­ (Tuv) است که در واقع استانداردی ارائه شده در جهت نظارت بر کالای صنعتی در تأمین سلامت انسان و محیط زیست است. استاندارد جهانی نیز در تأیید مواردی همانند محیط زیست، بهداشت و ایمنی صحه گذار در گزینش محصول رول میکا است. میکای رولی دارای استاندارد ROSH هم هست. استانداردی که نخست توسط پارلمان اروپا ارائه گردیده و ضمن ایجاد محدودیت در بکارگیری مواد غیر استاندارد و مضر، حامی سلامت انسان و محیط زیست است. علاوه بر موارد مذکور تأیید سازمان بین المللی استاندارد (ISO) نیز در محصولات میکا به چشم می­ خورد. میکای مسکویت و میکای فلوگوپیت از اقسام گوناگون کانی­ ها محسوب می گردند­. میکای مسکویت بر پایۀ پتاسیم است و ساختارش در حالت معمول با طیوف بی رنگ تا سبز کمرنگ موجودند. کاربرد مسکویت به دلیل رنگ روشن آن در مواردی که حساسیت به رنگ مورد نظر باشد، بیشتر است. مسکویت ها در برخی از سنگ­ های گرانیتی وجود دارند. معنای لغوی فلوگوپیت­ هم آتش مانند معنا شده است و به علت برخورداری از خواص تقویت کننده و گرمایی­ اش مورد توجّه قرار دارد. فلوگوپیت ها میکاهایی بر پایۀ منیزیم هستند که با رنگ­ های زرد تا قهوه ای کمرنگ وجود دارند. کانی فلوگوپیت در اقسام گوناگون سنگ های غنی از منیزیم با درصدهای جزئی از آهن و همچنین در سنگ آهک­ های دگرگون شده موجودند و در اسباب و لوازم الکترونیکی همچون عایق های الکتریکی، مواد نسوز، لاستیک سازی و سرامیک سازی کاربرد دارد.

رزین­ های سیلیکونی به عنوان عایق حامی در میکا مطرح می شود که به صورت مایع مصرف دارد و به جهت ایجاد پوشش های مقاوم در برابر خوردگی و حرارت پر کاربرد است.

از کاربردهای مختلف و عدیدۀ میکا می ­توان به عنوان نمونه به موارد زیر اشاره کرد:

انواع قطعات الکترونیکی مانند ژنراتورها، موتورهای الکتریکی، کابل­ های سیستم­ های ابزار دقیق

اقسام گوناگون لوازم خانگی مانند مایکروویو، اجاق گاز، کولر، رادیو، یخچال، بخاری

کوره ها و عایق کوره­ های القایی

حفره­ های دیگ های بخار

کپسول های اکسیژن

آسفالت سازی

سایر مشخصات ورق میکای موجود در رنگ های سفید، نقره­ ای و طلایی به شرح زیر است:

اندازۀ صفحه 1220*1016 میلی متر

اندازۀ ضخامت 100-0.1 میلی متر

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

Enter your keyword